Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle


 
DOLAR
6,1062
EURO
6,5917
IMKB
115,642
ALTIN
319,290
 
Hava Durumu ANKARA
0 / 10 C°
Değiştir
 
     
 
Medya Spot Google
 
 
 Ana Sayfa  Gündem   Ekonomi   Dünya   Yaşam   Medya   Spor   Magazin   Polis Adliye 
 
İBB Meclisinde 5,5 Saatli Söz Düellosu
İBB Meclisinde 5,5 Saatli Söz Düellosu
 
İBB Meclisi’nin eylül ayı oturumunun ilk bileşimi AKP’liler ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında yaşanan söz düellosuna sahne oldu. 10.30 sıralarında başlayan oturum 5.5 saat sürdü. Gündem dışı konuşmalarda yaşanan polemikler nedeniyle mecliste tansiyon sık sık yükseldi.
 
9.9.2019 - 18:16

Gergin geçen İBB Meclisi oturumunda AKP ve CHP arasında gündem dışı konuşmalar sırasında saatler süren tartışmalar yaşandı. Meclisi geren tartışmaların bir kısmı şöyle:

“EKREM BEYDEN ÖNCE EKREM BEYDEN SONRA”

AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş, konuşmasında İmamoğlu'nu, “İkili ve maskeli bir yönetim” uygulamakla suçlayarak “Ekrem bey zarif bir adamdır. Kalp kırmaz, makam uğruna savaşmıyor… Buna benzer cümleleri uzatmak mümkün. Edebi bir dille olanı hicvettim, olması gerekeni çizdim. İBB'de her gün bir tiyatro oynanıyor. İBB'yi ‘Ekrem beyden önce' ve ‘Ekrem beyden sonra' diye ikiye ayırdık. Rakamları pişkince açıklıyorsunuz. Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükşehiri küçültemez. Fazla diye iade ettiğiniz 1000 araç ile İBB'nin lojistik gücünü azalttınız. Size saat gibi işleyen bir kurum teslim edildi. Yenisiniz, deneyimsizsiniz, yeni bir şey yapmadınız” dedi.

HAMİDİYE SU ALMAYIN TALİMATI

İmamoğlu “Şahsıma yönelik küçültücü, hakaret içeren tabirler vardı. Bir iki tanesine ‘yanlış anlamazsanız' diye ilaveler yaptınız, diğerlerine yapmadınız ama hiç önemsemiyorum. Çünkü yazılanı okuduğunuza kelimelere kendinizin de inanmadığınızı düşünüyorum. Partizanlığı çok iyi analiz ettiğimi düşünen biriyim. Elbette eksiklerim olacak, hatalarım olacak ama vicdanı ve ahlakı asla elden bırakmayacağım. Burada tamamen elden bırakılmış bir döneme de şahit oldum. Ben İBB döneminde veya başka dönemlerde tümüyle siyasi analizlerle işe adam alındığını gözlemledim. Oyuna göre bir mahalleye gidiyorsunuz herkes işsiz, oyuna göre bir mahalleye gidiyorsunuz herkesin işi var. Tek yönlü bakışla asla ve asla bu topluma adalet yaratamazsınız. İlçe başkanlığının tanımıyla bir işe alım yapamazsınız. Biz alışık olmadığınız bir süreç yaşatacağız size. 100 kişi için duyuru yapıyor kurumlar, kapıda 10 bin kişi belirtiyor. İki seçim arasında yapılan alımları siz neden duyurmadınız? İlk göreve geldiğimde genel sekreterden brifing aldım 82 bin çalışan var dedi. Görevinden ayrılırken 85 bin kişiye veda etti. Ben 18 gün görevde kaldım, tartışma sürüyor diye tek bir kişiyi işe almadım. Ben partizanlığı yok etmek adına söz verdim. 8-10 kurumun ‘Hamidiye Su' almayın talimatını biliyorum. Hamidiye Su kimin, belediyenin. Kamunun bir bankasının nasıl böyle bir talimatı olur?” diye konuştu.

“HAYATINIZ YALAN”


AKP'li Meclis Üyesi Abdullah Özdemir, Diyarbakır'a yaptığı gezinin yarattığı tepkiyi örtmek için Yenikapı'daki hizmet araçlarını topladığını savundu. Özdemir “Gündemin değişmesi gerekiyordu. Diyarbakırlı annelerin gizli ortağınız HDP üzerinde oluşturduğu baskıyı bir şekilde gidermeniz gerekiyordu. Nerede tahsis edilen makam araçları? Hayatınız yalan. Yenikapı'da söylediğiniz gibi özel kaleme ait 100'ün üzerinde aracı göremedik. 10 tane bile yoktu” dedi.

İmamoğlu, “Genç arkadaşıma tavsiyede bulunayım. ‘Hayatınız yalan' ve bu tarzda konuşmaları başkalarından örnek görüp yapabilirsiniz ama doğru bir şey değildir. Söyleyeceğiniz sözleri bile gölgede bırakacak bir üsluptur. Kötü bir tariftir hoş değildir. Araç meselesi daha ne kadar konuşulacak bilmiyorum” yanıtını verdi.

AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu da usule itiraz ederek İBB Başkanı'nın yürütmenin değil yasamasının başı olduğunu her konuşulana cevap veremeyeceğini belirterek “Burası CHP'nin seçim otobüsü değil” dedi.

İmamoğlu, “Siz tabi bu kürsüde belediye başkanının yönettiği meclis yaşamadınız. Öyle bir tecrübeniz yok. Siz ilçedeki kendi meclisinizde kendinizi aklınıza getirin anlarsınız demek istediğimi. Benim şahsıma dönük olmayan hiçbir kelimeye cevap vermedim. Şahsıma dönük hakarete yanıt verdim. Elini sıkmayıp uyarsaydınız sevinirdim” dedi.

“SARAYLARDA TATİL YAPANLARA BAK”

AKP'li Meclis Üyesi Yavuz Selim Tuncer de gündem dışı söz aldı.

İmamoğlu'nun yaptığı tatile atıf yaparak “Tatil size gerçekten yakışıyor. Biz de böyle bir lüks teknede üstümüzle şortla tişörtle olsaydık bize de yakışırdı. Ama imkanlarımız yok” dedi.

Tuncer ihtiyaç fazlası araç konusuna değinerek “İsraf yapanın Allah belasını versin. Hizmet araçlarını şov için Yenikapı'ya götüren hizmeti aksatanların da Allah belasını versin” dedi.

İmamoğlu süresini aşan Tuncer'in mikrofonunu kapatıp uzun süre yerine geçmesi için uyardı. Tuncer yerine geçmeyerek dakikalarca kürsüde kaldı. İmamoğlu “Anlaşılan siz bundan sonra tatillerin hangi yatlarda yapıldığı hangi saraylarda köşklerde yapıldığı konusunda çok hassas davranacaksınız. Siz geçmiş hafızaya ve gelecekteki sürece daha dikkatli davranacaksınız diye düşünüyorum. Benimle her yere gelebilirsin de başkaları ile gidemeyeceğin yerleri analiz et. Ben seni her yere götürüm. 20-25 yıldır bir tatil şeklim var. Bazıları makamdan sonra tatil şeklini değiştiriyorsa sen onlara bir bak. Saraylara bak. Benim öyle bir şeklim yok. Sizi iyi anlıyorum 5 yılda 250 milyonluk masraftan bizi kurtardığım için teşekkür edeceğinize küçümsüyorsunuz” dedi.

“SARAY ŞATAFAT DEYİNCE AKLINIZA ONUN GELMESİ SİZİN SORUNUNUZ”

Daha sonra söz alan Tevfik Göksu da “Saray göndermesi yaptınız. Cumhurbaşkanımız, cumhurbaşkanı olduktan sonra sarayda tatil yapan bir kişi değil. Gayretini ve emeğini bütün dünya takdirle izliyor. Cumhurbaşkanı ile mukayeseye girmenizi doğru bulmuyorum. Orası saray değil milletin evi. Çankaya Köşkü nasıl millete ait ise Beştepe'deki külliye de millete aittir” dedi.

İmamoğlu “Saray şatafat deyince sizin zihninize onun gelmesi sizin sorununuz benim sorunum değil” dedi.

KAFTANCIOĞLU POLEMİĞİ

CHP'li Meclis Üyesi Seyit Ali Aydoğmuş'un CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen hapis cezasını eleştirirken bu cezanın AKP tarafından verildiğini ima etmesi oturuma ara verilmesine neden olacak bir tartışmaya yol açtı. AKP'li Meclis Üyesi Muhammet Kaynar, CHP'li il başkanına AKP'nin ceza verdiğinin söylendiğini aktararak “Kararı bağımsız mahkeme vermiştir. Meclis mahkeme değildir” dedi. Kaynar'ın konuşmasında Kaftancıoğlu'na hangi suçlardan ceza aldığını sıralamaya başlaması üzerine tartışma çıktı. İmamoğlu “Kararı veren AKP değil dediniz. Size hak verdim. Ama mahkeme kararını yorumlamaya başladınız kendiniz ile çelişiyorsunuz” dedi. İmamoğlu kürsüye gündem dışı söz alan başka bir konuşmacıyı çağırdı. Ancak konuşma bir türlü başlayamadı çünkü Kaynar mikrofonu kapalı olduğu halde bağırarak konuşmaya devam etti. AKP grubu masalara vurarak protesto etti. İmamoğlu bu durumun uzaması ve diğer konuşmanın bir türlü başlayamaması üzerine “Bütün meclisin huzurunu kaçırıyorsunuz. Sizin doğru söylediğinizi teyit ederek hak verdim. Sonra Canan hanımın neden yargılandığı konusunda yorum yapmaya başladınız. Sizin haddinize değil burası da mahkeme değil” dedi. Tartışma uzayınca oturuma 10 dakika ara verildi. Aranın ardından konuşmasını tamamlaması için Kaynar'a tekrar söz verdi. Kaynar, “Verilen cezadan partimiz sorumluymuş gibi sarf edilen bir ifadeye karşı konuşma yapıyordum. Sözüm kesildi. Biz bir siyasetçinin ceza almasından memnun olmayız. Ama bir siyasetçinin söz ve davranışlarına dikkat etmesi, yasalar çerçevesinde olması gerekir” dedi ve tekrar Kaftancıoğlu'na verilen cezanın nedenleri hakkında konuşmaya başladı. Cumhuriyetin kurucu partisinin bir üyesinin teröre yardımla yargılanmasını eleştirdi. İmamoğlu da “Amacına varmak istiyorsun. Daha kesinleşmiş karar yok” karşılığını verdi.

“GİT AYNAYA BAK DERLER”

İmamoğlu, Diyarbakır ziyaretine ilişkin eleştirilere de “Sokakta yürüyen insanlara terörist deme alışkanlığını bırakın. Eğer öyle dersen git aynaya bak derler adama. Tavsiyem insanların inancını, milli duygularını ölçme ahlakı olan siyasileri kendinize örnek almayın” yorumunu yaptı.Özlem GÜVEMLİ/SözcüArkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Arınç'tan Canan Kaftancıoğlu Açıklaması

Cübbeli Ahmet'ten Skandal Kayyum Çağrısı

CHP 96. Yıldönümünde Anıtkabir'de
»  'Kabine Değişikliği 2-3 Ay Sonra'
»  Feyzioğlu Siyasete Atılacak mı?
»  CHP’lİ Başkanlarıın Whatsapp Buluşması
»  Erdoğan:Türkiye Yol Geçen Hanı Değil
»  İmamoğlu Muharrem İftarında
»  Yumurtalı Saldırı Şüphelisi Serbest
»  AB'den Canan Kaftancıoğlu Tepkisi
»   Bir Skandal da İSKİ’de!
»  Baro Seçimleri İçin Formül Arayışı
»  Akşener:Çözüm Adresi Devletin KapısI
»  Mansur Yavaş'tan Bütçe İsyanı
»  Erdoğan'dan 'Faiz Düşecek' Mesajı
»  Filenin Sultanları Finalde
»  Kılıçdaroğlu'na Yumurtalı Saldırı
»  Ak Parti'den Mansur Yavaş'a Tehdit
»  "Gelmiş 70Yaşına Benden Randevu İstiyor"
»  Firari FETÖ'cü Balıkesir'de Yakalandı
»  Faizler Düştü Konut Fiyatları Arttı
»  İmamoğlu: Eş, Dost, Akraba Devri Bitti.
»  HDP Aileleri Tehdit Ediyor
»  Özdemir'den Diyarbakır Anneleri İsyanı
 
  ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLAR

 
EMİN VAROL
 
Akşener Kapıyı Araladı

 
Ercan Deva
 
Hatalar Zinciri ve Ortak Akıl

 
MURAT ŞAHİN
 
Erken seçim olur mu?

 
Cahit Saraçoğlu
 
5 Milyon Liralık Konuta 'Değerli' Vergisi Yok!

 
Yasin Burak Arslan
 
SANAYİDE ÜRETİM STRATEJİSİ
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET
Ekrem İmamoğlu CHP Genel Başkanı Olmalı mı?
Evet
Hayır
İlgilenmiyorum
 Sonuçları göster   
 
 
RSS

Add to Google
Medya Spot'ta yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Medya Spot sorumlu tutulamaz.