Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle


 
DOLAR
5,4666
EURO
6,2043
IMKB
104.698,700
ALTIN
229,233
 
Hava Durumu ANKARA
-1 / 5 C°
Değiştir
 
     
 
Medya Spot Google
 
 
 Ana Sayfa  Gündem   Ekonomi   Dünya   Yaşam   Medya   Spor   Magazin   Polis Adliye   Eğitim   Yerel Haberler 
 
Akaryakıt kaçağı için “yazılım” geliştirdiler
 Cahit Saraçoğlu 1 Ağustos 2017 Salı  
Kaçak akaryakıt satışı ile elde edilen tatlı kar, kaçakçıların gözünü döndürmüş. Korsan yazılım üreten firmalarla işbirliği yapıp, 20-30 bin lira tutarındaki korsan yazılım ile istasyonlarında kurdukları yasal yazar kasayı da devreden çıkarmış akaryakıt satmışlar bize. Kaçakçılıkta kullanılan yöntemler sadece otomasyon yazılım sistemi ile kalmamış, aynı irsaliye ile 5 ayrı firmaya mal satışından gemi sökümü sırasında deposundaki akaryakıtın piyasaya el altından sürülmesine kadar bir dizi yöntem izliyorlarmış
Bütün bu bilgileri Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş söyledi. Aktaş, son dönemde akıllı telefonlarla akaryakıt kaçakçılığı yapıldığını da söyledi. Yaklaşık 20-30 bin liralık maliyetle bir yazılım programı hazırlandığını bunun akıllı telefonlara yüklendiğini anlatan Aktaş, akaryakıt istasyonlarındaki bütün sistemin bu akıllı telefon kullanılarak bir anda legal hale getirildiğini kaydetti. Akaryakıt istasyonlarının Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) otomasyon sistemine bağlı olduğunu bütün verilerin bu otomasyon sistemi üzerinden EPDK’ya iletildiğini anlatan Aktaş, “korsan yazılım” ile bu sisteme müdahale edildiğini ve sistemin legal hale getirildiğini kaydetti. 
  
Buna göre korsan yazılım sistemini önce dağıtım firmasına satıyorlar. Onlar da bayilerine satıyor. Emniyet, Maliye ya da EPDK yetkilileri istasyonda denetime geldiklerinde, pompacı cep telefonu ile oynuyormuş gibi yaparak sisteme giriyor ve yer altında gizil olan kaçak depodan yakıtın gelmesini kesiyor. Böylece yeraltı gömme tanklar devreden çıkıyor. Yasal depodan yakıtın gelmesini sağlıyor. Bunlar birkaç saniye içerisinde gerçekleşiyor. Fiyatı da 20-30 bin lira civarında. Bu korsan yazılım sistemi ile pompadaki yazarkasaları da sıfırlıyor. EPDK’nın zorunlu yazılımlarına da girebiliyorlar. EPDK’ya istasyondaki bilgiler giderken, sistem temiz gösteriyor, çünkü veriler EPDK’ya 3 saat arayla gidiyor. 3 saatlik gecikme manipülasyona büyük fırsat veriyor. Emniyet ise plaka tanıma sistemi nedeniyle online olarak 60 saniye içerisinde görebiliyor. EPGİS Başkanı Aktaş, “Bu veri paketine araç plakasının yanı sıra litre ve parasal tutarların da ilave edilerek, eşzamanlı ve anlık olarak EPDK, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) server’larına yüklenmeli” önerisini dile getirdi.
 
APTAL KAÇAKÇI KÜRDAN YERLEŞTİRİYOR
 
Kaçak akaryakıtçılardan bazıları ise daha aptalca davranıyor. Bu kesim akaryakıt satış ölçümü yapan cihaza kürdan yerleştiriyor. Böylece verilerin yazılımının durduğunu, EPDK tarafından görünmediğini sanıyor. Denetimde gelip kürdanı çıkardıklarında veriler doğrudan akmaya başlıyor.
 
AEROSOL GÜNDEME GELECEK
 
Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanlığı’nca LPG ürünlerinde ÖTV’yi eşitlemesi bu kaçakçıların ekmeğini nispeten de olsa kesti. Kaçakçıların ÖTV eşitlemesi öncesinde kaçak LPG yerine dökmegaz olarak bilinen tüpgaz satarak litrede 37 kuruş kar elde ediyorlardı. ÖTV’nin eşitlenmesi ile bu kar ellerinden gitti. Ancak düzenlemede tüpgazın KDV’sinin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi ile kaçakçıların dökmegazı otogaz olarak satmaya çalışacakları riski ortaya çıktı. Zaten 1 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek olan ÖTV uygulaması öncesinde ciddi miktarda Tüpraş’tan dökme gaz çekildiği de tespit edildi. EPGİS Başkanı Aktaş, kaçakçıların 37 kuruşluk tatlı karlarını geri almak için boş durmayacaklarını dile getirerek, dökme gaz ürününün kullanılabilmesi için itici gaz olarak bilinen aerosol gazı ilave etme yoluna gidebilecekleri uyarısında bulundu.
 
BAYİLERİNİ DEĞİŞTİRME YÖNTEMİ
 
Kaçakçıların uyguladığı yöntemlerden biri de bayilerini değiştirme olduğu ortaya çıktı. EPGİS yetkilileri, şu anda iki firmanın bayilerini devrettiklerini dile getirdi. Sanoil firmasının Repet Petrol olduğu, Makro Petrol firmasının ise Gazmer Petrol haline dönüştürüldüğü dile getiriliyor. Bayiler de hemen yeni firmaya dönüştürülecek. Tahsilata gidildiğinde tabelasının dahi olmadığı görülecek. Önceki firmalarının devlete olan vergi borçlarının tek kuruşu ödenmemiş olacak. EPGİS yetkilileri, bu durumun daha önce, Parkoil firmasında ve Uspet firmalarında da yaşandığı iddia ettiler.
 
FATURASIZ SATIYOR BANKADAN ÖDÜYOR
 
Akaryakıtta KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1’e çekilmesi gerektiğini, böylece tek bir irsaliyeyle birden fazla fatura satışının önüne geçileceğini dile getiren EPGİS yetkilileri, aynı irsaliye ile bir malın 5 firmaya gönderilmesinin ancak böyle önlenebileceğini belirttiler. Kaçakçıların vergisiz akaryakıt satışında aynı irsaliye ile 5 firmaya mal gönderilmesi de bulunuyor. Bütün bu işlemleri faturasız işlem yaparlarken, tüm ödemeler ise banka sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor. 5’inci firmaya yapılan ödemeden dolayı aradaki 4 firmaya verilen ürünün KDV’si gösterilmemiş oluyor. EPGİS Başkanı Aktaş, akaryakıtta kaçağın önlenmesinin tek yolunun ÖTV ve KDV’nin tüm ürünler için eşit olması ile sağlanacağını dile getiriyor. 
 
684 LPG İSTASYONU KONTROLSÜZ
 
Yine Türkiye’de kayıtlı 13 bin 632 akaryakıt istasyonu bulunduğunu, ancak 684 adet LPG istasyonunun ise kayıtdışı olduğunu anlatan EPGİS Başkanı Aktaş, “Bu 684 istasyonda ne olup bittiğinden devletin haberi yok” iddiasını dile getirdi.
 
GEMİ SÖKÜMÜ İLE DEPODAKİ YAKIT SATILIYOR
 
Gemi sökümünde ciddi artış olduğuna işaret ediliyor. Buna göre, gemi limana girince millileştirme işlemleri beyana dayalı olarak yapılıyor. İthalat izni olan dağıtıcı firma eksik beyanda bulunarak depolardaki bir miktar gayri resmi ürünü stoklamış oluyor. Genellikle eksik beyan toplamı yükün yüzde 10-20'si kadar olabiliyor. Gemilerin depolarında 3 bin ton civarında arakyakıt ürünü olabiliyor. O mallar gemi sökümü ile piyasaya sürülüyor. Aliağada iki firmanın gemi sökümü sonrası bu yöntemle piyasaya tonlarca akaryakıt sürüldüğü gemi kaptanının suçlanması ile yakalandı” dedi.
 
KUTU…KUTU…
15 TANKER YAKALATTIM
 
LPG’de ÖTV eşitlemesinin 4 gün sonra 1 Ağustos tarihinde uygulamaya gireceği için kaçakçıların hızla tüpgaz olarak kullanılan dökmegazı çektiklerini ve otogaz olarak satışının yapılacağını öğrendiklerini anlatan Aktaş, “1 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi kararı nedeniyle Emniyet ve Jandarma istihbarata bilgi verdim 15 kaçakçı tankeri yakalattım” dedi. 
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın Diğer Yazıları
 
  ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLAR

 
EMİN VAROL
 
TBMM'den "ilginç" manzaralar

 
Ercan Deva
 
Hatalar Zinciri ve Ortak Akıl

 
MURAT ŞAHİN
 
Kılıçdaroğlu Kendi İpini Çekti

 
Cahit Saraçoğlu
 
Parti Çalışmaları ‘Onur Hareketi’ Adı ile Sürüyor

 
Yasin Burak Arslan
 
DÜNYA EKONOMİSİNDE ŞAH VE MAT ADIMLARI
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET
Sizce Muharrem İnce CHP Genel Başkanı olacak mı ?
Evet
Hayır
İlgilenmiyorum
 Sonuçları göster   
 
 
RSS

Add to Google
Medya Spot'ta yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Medya Spot sorumlu tutulamaz.