Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle


 
DOLAR
5,4620
EURO
6,1915
IMKB
104.594,700
ALTIN
229,027
 
Hava Durumu ANKARA
-1 / 5 C°
Değiştir
 
     
 
Medya Spot Google
 
 
 Ana Sayfa  Gündem   Ekonomi   Dünya   Yaşam   Medya   Spor   Magazin   Polis Adliye   Eğitim   Yerel Haberler 
 
Avrupalı Sanayiciye Göre 4 Kat Fazla Faiz Ödüyoruz
 Cahit Saraçoğlu 31 Mart 2015 Salı  

Türkiye çevresinde yaşanılan olumsuzluklara rağmen, dümeni düz tutmayı sürdüren ender ülkelerden biri durumunda. Ancak buna karşın ülkede yatırımı teşvik edecek adımların da yeterince atılmadığı da ortada. Bu nedenle bugün Ankara Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesi sanayicileri ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci arasında basına kapalı bir toplantıda nelerin konuşulduğunun perde arkasını yazmak istedim.

Çünkü krizin yaşandığı Avrupa ülkelerinde sanayicilerin aldığı kredinin faiz oranı Euro bazında yüzde 2’lerde olurken, krizin olmadığı ve gelişmekte olan ülkeler arasında siyasi ve ekonomik olarak en istikrarlı ülke kabul edilen Türkiye’de kredilerin faiz oranı yüzde 8’lerde olunca, sanayici nefes alamıyor. KOBİ ölçeğinde, imalat sanayinin önde gelen kuruluşlarının bulunduğu Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) sanayiciler Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye sanayiciler en büyük sıkıntılarının Avrupalı sanayici ile rekabette kendilerini sıkıntıya sokan 4 kat fazla oranlardaki kredi faizleri olduğunu dile getirdiler.

EN ÖNEMLİ UNSUR İSTİKRAR

Basına kapalı olarak ASO 1. OSB sanayicileriyle kahvaltıda bir araya gelen Ekonomi Bakanı Zeybekçi'ye, sanayiciler yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini anlattılar. Hükümetten en önemli beklentilerinin istikrar olduğunu Bakan Zeybekci ile paylaştıklarını söylediler. Sanayiciler ‘sadece elimizi değil gövdemizi taşın altına koyarak geleceğin büyük Türkiye’si için çalışıyoruz’ sözleriyle Bakan Zeybekci'ye durumlarını anlattılar. Ayrıca en önemli beklentilerinin ise istikrar olduğunu ‘İstikrar devam ettiği sürece üretmeye devam edeceğiz’ dediklerini anlattılar.

SORUNUMUZ YÜKSEK FAİZ

En büyük sıkıntılarının yüksek faizler olduğunu dile getirdiklerini söyleyen sanayiciler, Avrupalı bir meslektaşları ile aralarında 4 katı faiz farkı olduğunu belirttiler. Sanayiciler, “Sanayiciler olarak en önemli sorunumuz katlanmak zorunda kaldığımız yüksek faiz oranları olduğunu dile getirdik. Bakan Zeybekci’ye ‘bugün bir Alman sanayicinin Euro bazında yüzde 2 civarında faiz öderken bizlerin yüzde 7-8 oranında Avrupa sanayicilerine göre 4 kat daha fazla faiz ödüyor’ dedik. Son 10 yıldır sağladığı istikrarla, güven ve takdirimizi kazanan hükümetin bu sorunu da çözmesini istediğimizi, Avrupalı sanayicilerle rekabet avantajımızın kaybolmamasının sağlanmasını istedik” sözleriyle sohbeti anlattılar.
 
SİZLERDEN BİRİYİM

Sohbette, Bakan Zeybekci’nin ise “Ankara denilince akla önce siyaset geliyor. Ankara’nın içerisinde, bozkırın ortasında güneş gibi doğan bir sanayi bölgesinin içerisinde olmak beni evimdeymişim gibi hissettirdi” sözleriyle duygularını dile getirdiğini anlatan ASO 1. OSB sanayicileri, “Bakan Zeybekci, ‘Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, Denizli İhracatçılar Birliği Başkanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Üyeliği, Denizli Belediye Başkanlığı görevlerinden sonra kabinenin reel sektörden, sanayiden gelen tek üyesi olduğunu söyledi. Kendisinin de bir sanayici olduğunu ve bizlerden biri olduğunu vurguladı. Yaşadığınız zorlukları da, üretmenin ne kadar kutsal bir şey olduğunu da, bir müşterinin peşinde 3 yıl koşmayı da yapılan satıştan sonra tahsilatın keyfini de iyi bildiğini söyledi” diye konuştular.

TEFECİLERE, SPEKÜLATÖRLERE EKMEK YOK

Bakan Zeybekci’nin Türkiye ve dünya ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunduğunu kaydeden sanayici kesimi, Zeybekci'nin vurguladıklarını şöyle anlattılar:
“Bakan Zeybekçi; Türkiye üretim ve ihracata dayalı büyüme modeliyle 2023 hedeflerine hızla ilerlediğini dile getirdi. Üretim ve ihracattan elde edilecek gelirle sağlanacak hızlı büyüme iç piyasayı daha da canlandıracağını kaydetti. Böylece ekonomik ve siyasi istikrarın etkilerini kısa ve orta vadede daha güçlü hissedeceğimizi belirtti. Türkiye'nin artık cari açık diye bir sorununun kalmadığına vurgu yaptı. ‘Böyle sağlıklı bir ekonomik iklimden tefecilere, spekülatörlere ekmek çıkmaz’ dedi. Türkiye’nin dış borç anlamında da artıya geçmiş durumda olduğunu belirtti. Bankacılık yapımızın her şeye rağmen çok güçlü olduğunu, tek problemimiz faiz oranlarının hala çok yüksek oluşunu vurguladı. Yatırımcının finansman ihtiyacını düşük maliyetle temin edeceği kabul edilebilir oranlara ihtiyacımız var diye konuştu.”
Esen kalın...
ccsaracoglu@hotmail.com

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın Diğer Yazıları
 
  ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLAR

 
EMİN VAROL
 
TBMM'den "ilginç" manzaralar

 
Ercan Deva
 
Hatalar Zinciri ve Ortak Akıl

 
MURAT ŞAHİN
 
Kılıçdaroğlu Kendi İpini Çekti

 
Cahit Saraçoğlu
 
Parti Çalışmaları ‘Onur Hareketi’ Adı ile Sürüyor

 
Yasin Burak Arslan
 
DÜNYA EKONOMİSİNDE ŞAH VE MAT ADIMLARI
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET
Sizce Muharrem İnce CHP Genel Başkanı olacak mı ?
Evet
Hayır
İlgilenmiyorum
 Sonuçları göster   
 
 
RSS

Add to Google
Medya Spot'ta yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Medya Spot sorumlu tutulamaz.