Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle


 
DOLAR
5,4666
EURO
6,2043
IMKB
104.698,700
ALTIN
229,233
 
Hava Durumu ANKARA
-1 / 5 C°
Değiştir
 
     
 
Medya Spot Google
 
 
 Ana Sayfa  Gündem   Ekonomi   Dünya   Yaşam   Medya   Spor   Magazin   Polis Adliye   Eğitim   Yerel Haberler 
 
Son Çeyrek Umut Veriyor
 Cahit Saraçoğlu 7 Kasım 2017 Salı  

Ekonomi yönetiminin aldığı tedbirler bu yılın 3’üncü çeyreğinde yüksek bir büyüme beklentisi oluştururken, turizm sektöründeki canlanmanın hizmetler sektörünü olumlu yönde etkileyeceği belirtiliyor. Ekonomi yönetimi, tarımsal üretimdeki artışın sanayi üretiminin ivme kazanmasının, finansal piyasalardaki olumlu gelişmeler sonucu tüketici ve yatırımcı güvenlerinde toparlanma olduğuna dikkat çekiyor. Ekonomi yönetimi tüm bu gelişmeler çerçevesinde 4’üncü çeyrek sonucunda GSYH’nın yüzde 5,5 seviyesinde büyüyeceği öngörüsünü dile getirirken, bu gelişmelerin ise 2018 yılı ekonomisine yansıyacağına dikkat çekiyor.
 
1 MİLYON KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK
 
Buna göre, 2018 yılında öngörülen büyüme, yatırım artışlarının yanı sıra, teşvik tedbirleriyle istihdamın içinde bulunduğumuz yıla göre bir milyon kişi artması bekleniyor. İşsizlik oranının ise yüzde 10,5’e gerilemesi, işgücüne katılım oranının da 0,7 puan artışla son 15 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 53,4’e ulaşması bekleniyor.
 
LÜKS VE İSRAF AZALTILACAK
 
Tasarrufların artırılması da önümüzdeki dönem öncelikli hale gelecek. Bu kapsamda zorunlu bireysel emeklilik uygulamasının olumlu yansımaları, altına dayalı tahvil/kira sertifikasının hayata geçirilmesi hızlandırılacak. Yine, yurtiçi tasarrufların artırılması amacıyla öncelikli dönüşüm programında öngörülen tedbirler uygulanacak. İsrafın azaltılması, özel tüketim artışının harcanabilir gelir artışıyla uyumlu bir patika izlemesi sağlanacak. Böylece özel tasarruf oranında artış olması öngörülüyor.
 
İMALAT VE SANAYİ YATIRIMI ARTACAK
 
2018 de sabit sermaye yatırımlarının daha da artması bekleniyor. Reel olarak bu yılsonunda yüzde 4,8 oranında artması öngörülen sabit sermaye yatırımlarının önümüzdeki yıl cari fiyatlarla imalat sanayi ve ulaştırma yatırımlarında çoğalacağı öngörüsü dile getiriliyor. Buna karşılık, turizm, konut ve sağlık sektörlerinde yatırımların ağırlığında azalma olacağı belirtiliyor.
 
VERGİ GELİRLERİ ARTACAK
 
2017 yılı bütçe gelirlerinin tahminlerin üzerinde olacağı öngörülüyor. Bu artışta hem vergi gelirleri hem de vergi dışı gelirlerdeki artışların etkili olması bekleniyor. Bu kapsamda vergi gelirlerindeki artışın temelinde kurumlar vergisi ve ithalde alınan KDV’den, vergi dışı gelirlerdeki artışın ise hazine faizleri ve temettü gelirlerinden kaynaklı olacağına işaret ediliyor. Bu çerçevede de bütçe gelirlerinde fazladan 9,4 milyar lira vergiden, 4,4 milyar lira da vergi dışı gelirlerden gelmesi bekleniyor.
 
YERELE DESTEKLERE DEVAM
 
Sermaye transferlerinde bütçeden herhangi bir artış olmadan, yerel ekonomilerin geliştirilmesine kaynak aktarılmasına devam edilecek. Bu kapsamda KÖYDES’e 900 milyon lira, SUKAP’a 719 milyon lira, 2008 yılında uygulamaya alınan ve 2008-2017 arasında faaliyete geçirilen 8 bin 715 adet SODES’e ilave 218 milyon lira, Kalkınma Ajanslarına 452 milyon lira ödenek aktarılacak. Ayrıca, TUBİTAK Ar-Ge projeleri için 1,4 milyar lira, Cazibe Merkezleri için ise 2 milyar lira kaynak ayrılacak. TCDD’nin hızlı tren yatırımları da sürecek. Bu kapsamda bu yatırımların finansmanı için 6,9 milyar lira sermaye aktarımı gerçekleştirilecek.
 
İŞVEREN’E PRİM DESTEĞİ MİKTARI ARTACAK
 
Prime esas günlük kazanç tutarı altında ücret alan sigortalılar için günlük tutarla toplam prim ödeme gün sayısı çarpımı kadar işverenlere verilen 110 liralık günlük kazanç artırılacak. Bu kapsamda verilecek günlük prime esas kazanç desteği 164,70 lira olacak.

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın Diğer Yazıları
 
  ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLAR

 
EMİN VAROL
 
TBMM'den "ilginç" manzaralar

 
Ercan Deva
 
Hatalar Zinciri ve Ortak Akıl

 
MURAT ŞAHİN
 
Kılıçdaroğlu Kendi İpini Çekti

 
Cahit Saraçoğlu
 
Parti Çalışmaları ‘Onur Hareketi’ Adı ile Sürüyor

 
Yasin Burak Arslan
 
DÜNYA EKONOMİSİNDE ŞAH VE MAT ADIMLARI
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET
Sizce Muharrem İnce CHP Genel Başkanı olacak mı ?
Evet
Hayır
İlgilenmiyorum
 Sonuçları göster   
 
 
RSS

Add to Google
Medya Spot'ta yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Medya Spot sorumlu tutulamaz.