Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle


 
DOLAR
5,9501
EURO
6,6328
IMKB
94.320,110
ALTIN
244,363
 
Hava Durumu ANKARA
8 / 21 C°
Değiştir
 
     
 
Medya Spot Google
 
 
 Ana Sayfa  Gündem   Ekonomi   Dünya   Yaşam   Medya   Spor   Magazin   Polis Adliye   Eğitim   Yerel Haberler 
 
Meclis Sohbetleri..
 EMİN VAROL 22 Şubat 2018 Perşembe  

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde  nihayet, "farklı sesler" konuşmaya başladı.
Genel Kurul'dave grup salonlarında milletvekillerinin siyaset ve hamaset dolu konuşmaların, tartışmaların dışında, Meclis çatısı altındaki bu farklı seslere ilgi büyük oldu.


"Meclis Sohbetleri"nden söz ediyorum. TBMM Başkanı tarafından başlatıldı ve geleneksel hale gelmesi amaçlanıyor. İlki de dün akşam Meclis tören salonunda yapıldı. 


Her ayın son Çarşambası tekrarlanacak olan "Meclis Sohbetleri"nin ilkinin konusu, "Türkiye Demokrasisinin Gelişmesi" olarak belirlenmiş.


Konuşmacıları iki tarihçi, bir gazeteci oldu. Prof İlber Ortaylı ve Ali Berktay ile Avni Özgürel. Moderatör ise eski bir politikacı. DYP'den Adalet ve Kalkınma Partisi'ne geçen Köksal Toptan..


Konuşmacılar, 15'er dakikalık ilk değerlendirmelerinden sonra izleyicilerin sorularını cevaplandırdı.
Sobeti Prof. İlber Ortaylı başlattı ve hemen yanında oturan meoderatör eski DYP'li yeni Ak Parti'li Köksal Toptan'ın yüzüne bakarak, Parti değiştirmenin doğru birşey olmadığını çünkü demokrasinin saygıya dayandığını anlattı. Hoca hemen arkasında "kimse kusura bakmasın" diye de ekledi.


"Ordu-Millet-Darbe"
Gazeteci Avni Özgürel'in konuşması Ordu-Millet-Darbe tartışmasının fitilini ateşledi. Özgürel, tarihe bakıldığında sadece asker ve ordunun olduğunu belirtti ve "Bu orduya vatan lazım olmuş, gelmiş almış. Devlet lazım olmuş, onu da kurmuş. Biz sivil toplum derken, ordu, 'Sen nereden çıktın' diyor. Ordunun temelinde bu vardır" diye konuştu.


Avni Özgürel'in konuşması sırasında sık-sık göz göze gelen, Siyasal Bilgilerden sınıf arkadaşları Ortaylı ve Berktay, sanki gazeteci Avni Özgürel'e cevap vermeye hazırlanıyordu. Ancak bu cevabı hangisi yapacaktı?


Ona da yine gözler karar verdi. Bakışlardan, Prof Ali Berktay'ın cevap vermesi uygun bulundu.
"Asker-Ordu-Millet tevatürü doğru değildir"
Prof. Ali Berktay, soruları cevaplandırıp bitirdikten sonra moderatör Köksal Toptan'dan Avni Özgürel'e cevap vermek için ilave süre istedi.


Ardından da, "demokrasinin sadece asker- sivil meselesi olmadığını hatırlattı ve "Asker-Ordu-Millet tevatürü doğru değildir. 19.Yüzyılda iktidar askerin elinde değildir. Asker-Ordu-Millet  meselesi, 1908 yılında yaptığı darbeden sonra iktidarı ele geçiren ittihatçıların Türkiye'ye hediyesidir." diye karşılık verdi.
Berktay: "Siyaset, alçak sesle konuşmalıdır."


Berktay, ayrıca güncel siyasi konulara da girdi ve Türkiye demokrasisinde bir üslup sorunu olduğunu hatırlattı. 
"Türk siyasetinde özgür tartışma asimile edilmiştir"  diyerek konuşmasına devam eden Ali Berktay,  " Türkiye demokrasisinin bir üslup sorunu olduğu kanısındayım. Siyasi hayat, alçak sesle küçük harflerle konuşabilmelidir. Türk siyasetinde  bir üslup sorunu var. Sürekli bağıran, büyük harflerle konuşan bir siyasal hayatımız var." dedi.


"Asker, artık kışlasında"
Gecenin, "ilgi odağı" olan Prof. Ali Berktay'a cevap ise TBMM Başkanı İsmail Kahraman'dan geldi. Çünkü, 15 Temmuz'da asker tarafından bombalanan Meclis'in Başkanı olarak ordu-millet-darbe konusunda taraftı. Ve söyleyecekleri vardı..
Berktay'ın, hem ordu-millet-darbe konusundaki düşünceleri hem de bağıran, büyük harfle konuşma üslubu, Kahraman'a göre cevap verilmesini gerektiriyordu.


Kapanış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan  İsmail Kahraman, katılımcılara teşekkür ettikten sonra " Bazı anlatımlara itirazım var "dedi.


Prof Berktay'a bakarak, gazeteci Avni Özgürel'i haklı çıkartan konuşmasını yaptı: "1908 yılında darbeyi yapanlar 8 yaşında darbe yapmadılar. 19. yüzyılda, Sultan Mahmud'un harbiyesi onları yetiştirdi. Askeriye hiçbir zaman dışarıda kalmadı. Ama artık kışlasında, bayrağını, sancağını orada dalgalandıracak. Hiçbir devlet ordusuz, hiçbir millet devletsiz olmaz."

Tartışma, daha fazla uzamadı. Ancak izleyenler, Meclis çatısı altında farklı sesleri dinlemenin memnuniyeti içinde salondan ayrıldı.

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın Diğer Yazıları
 
  ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLAR

 
EMİN VAROL
 
Kılıçdaroğlu İle 'Kırşehir' Sohbeti

 
Ercan Deva
 
Hatalar Zinciri ve Ortak Akıl

 
MURAT ŞAHİN
 
Yine Seçimlerin Kaybedenİ Yok!

 
Cahit Saraçoğlu
 
İddialar Artıyor YSK Elini Çabuk Tutmalı

 
Yasin Burak Arslan
 
DÜNYA EKONOMİSİNDE ŞAH VE MAT ADIMLARI
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET
Sizce Muharrem İnce CHP Genel Başkanı olacak mı ?
Evet
Hayır
İlgilenmiyorum
 Sonuçları göster   
 
 
RSS

Add to Google
Medya Spot'ta yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Medya Spot sorumlu tutulamaz.