Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle


 
DOLAR
6,8180
EURO
7,5670
IMKB
105,360
ALTIN
377,630
 
Hava Durumu ANKARA
6 / 16 C°
Değiştir
 
     
 
Medya Spot Google
 
 
 Ana Sayfa  Gündem   Ekonomi   Dünya   Yaşam   Medya   Spor   Magazin   Polis Adliye 
 
İddialar Artıyor YSK Elini Çabuk Tutmalı
 Cahit Saraçoğlu 8 Nisan 2019 Pazartesi  

 

 erel seçimler 31 Mart 2019 tarihinde yapılmasına rağmen, bu yazının yazıldığı zaman diliminekadar halen İstanbul ve Ankara’da kaybettiği seçimlere AK Parti’nin yaptığı itirazları Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bir türlü sonuçlandıramadı.

 Sonuçlandırılmayan seçimler ise bu kentlerde yaşayan vatandaşlara büyük kayıplar yaşatıyor. Çünkü seçimler bitmesine rağmen 10 güne yaklaşan zaman kaybı nedeniyle bu iki büyükşehir ve ilçelerinde yeni seçilen belediye başkanları İller Bankası tarafından gönderilen gelirlerin planlamasını yapamıyor.

 Hazine ve Maliye Bakanlığı, her ay elde edilen vergi gelirlerinin yüzde 4,5’luk kısmının yüzde 40’ını Türkiye genelinde sayıları 30’u bulan büyükşehir ve ona bağlı ilçe belediyelerine nüfusları oranında dağıtıyor. Bakanlık yüzde 4,5’uğun yüzde 30’unu doğrudan Büyükşehir Belediyesine, ayrıca ilave yüzde 10 oranında da bu illerdeki ASKİ, İSKİ gibi kurumlara olmak üzere toplamda yüzde 40’ının aktarımını İller Bankası kanalıyla yapıyor. 

 ŞUBAT AYI VERGİLERİ GÖNDERİLDİ

 /Mart sonundaki seçimlerin ardından büyükşehirlere aktarılacak ilk gelir geçtiğimiz Şubat ayına ilişkin olacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı ilgili ayın vergilerini takip eden ayın sonuna kadar, yani Mart ayı sonuna kadar İller Bankasına gönderdi. İller Bankası da bu tutarı takip eden sonraki ayın 10’una kadar yani Nisan ayının 10’una kadar ilgili belediyelere aktaracak.

 Şubat ayına ilişkin vergi gelirlerinin toplam miktarı 57,5 milyar lira oldu. Bu hesaba göre söz konusu tutarın yüzde 4,5’lik kısmı 2 milyar 587.5 milyon lira ediyor. Bu tutarın da yüzde 40’lık bölümü, 1 milyar 35 milyon lirayı buluyor.

 30 büyükşehir ve ilçe belediyelerinin nüfusu ülke genelinin yaklaşık 60 milyonunu buluyor. İstanbul yaklaşık 15 milyon nüfusu ile bu nüfus oranının 4’te 1’ini oluşturuyor. Böylece dağıtılacak 1 milyar 35 milyon liranın 4’te 1’i olan 258-300 milyon lira İstanbul’a aktarılacak.

 Ancak söz konusu seçimlere ilişkin yapılan itirazlar ve bu itirazların ilginç şekilde ağırdan alınması sayımının hızlandırılarak bir türlü sonuçlandırılmaması ise ciddi iddiaları gündeme getiriyor.

 Sayımların kasıtlı olarak sonuçlandırılmadığını iddia edenler, yeni belediye başkanlarının yeni dönemde elde ettiği gelirlerle yeni bir bütçeleme yapmasının engellendiğini dile getiriyor. Bu gelirlerin İller Bankası tarafından 10 Nisan tarihinde belediye hesaplarına aktarılmasının beklendiği, böylece belediyenin devri yapılmadan ihale alan yandaş sermayenin borcunun bir kısmının İller Bankasından gelecek 258-300 milyon lira gelirlerle kapatılmasının amaçlandığı yorumu yapılıyor.

 YSK’nın biran önce bu tür dedikoduları ortadan kaldırmak amacıyla elini çabuk tutması gerekiyor. Yoksa her geçen gün iktidarı yıpratacak bir sürü dedikodunun yolu açılacak.

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın Diğer Yazıları
 
  ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLAR

 
EMİN VAROL
 
Bodrum’un Zeytin Dalına, Silahlı Yanıt…

 
Ercan Deva
 
Hatalar Zinciri ve Ortak Akıl

 
MURAT ŞAHİN
 
Erken seçim olur mu?

 
Cahit Saraçoğlu
 
100 Milyar Liralık Destek Alacaklar

 
Yasin Burak Arslan
 
SANAYİDE ÜRETİM STRATEJİSİ
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET
Ekrem İmamoğlu CHP Genel Başkanı Olmalı mı?
Evet
Hayır
İlgilenmiyorum
 Sonuçları göster   
 
 
RSS

Add to Google
Medya Spot'ta yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Medya Spot sorumlu tutulamaz.